Ślub humanistyczny stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które z określonych przyczyn nie mogą lub nie chcą zawrzeć ślubu kościelnego. Oznacza poszukiwanie oryginalności i wyjątkowości w trakcie ceremonii ślubnej. Może sprawdzić się także wtedy, gdy para będzie chciała zindywidualizować uroczystość ślubną w USC i przenieść ją w plener. Jest wówczas możliwość połączenia ślubu cywilnego i humanistycznego podczas jednej uroczystości. Nie ma także przeszkód by ślub humanistyczny wzięli rozwodnicy lub osoby tej samej płci. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj sama Para Młoda, jej potrzeby, wartości, uczucia i chęć bycia razem.
Scenariusz ceremonii jest całkowicie spersonalizowany i dostosowany do życzeń zakochanych. Może przybrać formę bardziej lub mniej oficjalną. Kluczowe są przede wszystkim teksty przysiąg i treści które będą sobie ślubować przyszli małżonkowie. To na Państwie Młodych koncentruje się tego dnia cała uwaga, jednak podkreślona przemyślanym i zaplanowanym prowadzeniem przez mistrza ceremonii. Ślub humanistyczny oznacza dojrzałe podejście do idei partnerstwa oraz szczera chęć założenia trwałej i szczęśliwej rodziny. Miejsce uroczystości wybierane jest według własnych oczekiwań. Największą popularnością cieszą się śluby w plenerze, w pięknych okolicznościach przyrody. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zdecydować się na uroczystość w stylu bardziej tradycyjnym, w przystosowanej do tego sali czy obiekcie.
Idea ślubów humanistycznych jest stara jak świat, ale w obecnej formie przybyła do Polski kilkanaście lat temu z Zachodu. Ceremonie nawiązują do światopoglądu humanistów, dla których najważniejszy jest człowiek sam w sobie, jako jednostka. Każdy człowiek jest inny i niepowtarzalny, wyróżnia się osobowością i charakterem dlatego też każdego należy traktować indywidualnie i wyjątkowo.
Właśnie z tego powodu ślub humanistyczny nie jest stereotypowy i szablonowy. Para Młoda podczas zaślubin jest w samym centrum zainteresowania, zaś o scenariuszu ceremonii, jej przebiegu oraz treści przysięgi decydują sami przyszli małżonkowie. To zawsze bardzo wzruszające i niezwykłe chwile, treści przysięgi najczęściej zawierają osobiste wyznania czy symbole, zrozumiałe wyłącznie dla nowożeńców. Daleko im do standardowych formułek znanych z USC czy kościoła. Każdy człowiek i każda para jest inna, w inny sposób pojmuje miłość i ma za sobą inne doświadczenia życiowe. Ta właśnie wyjątkowość sprawia ze ceremonia ślubna jest niepowtarzalna oraz jedyna w swoim rodzaju.
W Polsce śluby humanistyczne nie mają na chwilę obecną statusu prawnego, mają wymiar bardziej symboliczny. Oznacza to, że na razie pomimo urządzenia wymarzonej ceremonii ślubnej można wedle własnego uznania jednocześnie zarejestrować związek, w USC aby nabrał mocy prawnej.